Seriale rosyjskie godne polecenia

Pies mnie chyba nieco potępia za to, że oglądam serial «Кухня»:)

No cóż, czas na seriale, o które tak często pytacie mnie w wiadomościach:) Wybrałam dla Was 5 rosyjskich seriali, które wg mnie są godne polecenia, odbijają poniekąd rosyjskie realia i są przydatne w nauce języka rosyjskiego.

Ale zanim zacznę, mała uwaga. Polecane przeze mnie seriale nie będą miały napisów (chyba że ktoś takie znajdzie) i radzę je oglądać właśnie bez napisów. Dlaczego? Bo się rozpraszamy. Teraz wszędzie wymaga się od nas wielozadaniowości, robienia kilka rzeczy na raz. Tak samo oglądając film czy serial z napisami musimy jednocześnie słuchać, oglądać (śledzić akcję) i do tego czytać. Osobiście tak nie potrafię. Kilkakrotnie zaczynałam oglądać «Przyjaciół» z napisami, po kilku odcinkach rezygnowałam, bo skupiałam się wyłącznie na czytaniu, a nie po to oglądam serial żeby czytać. Poczytać mogę książkę, gazetę, coś w Internecie. Oglądając seriale czy filmy w języku obcym warto jest trochę wyluzować i zacząć próbować rozumieć kontekst, mowę niewerbalną, czego Wam ogromnie życzę przy oglądaniu tej piątki seriali:)

 

1. КУХНЯ (2012 — 2016, 5 sezonów, długość odcinka — ok. 25 min.)

foto: sakh.tv

КУХНЯ to rosyjski serial komediowy o pracy kucharzy w najlepszej francuskiej restauracji w Moskwie. Ten serial nie bez przypadku zajmuje pierwsze miejsce w moim rankingu: swoim niesamowitym humorem, fajnymi soundtrackami, grą aktorów, wciągająca akcją i niespodzianką na końcu każdego odcinka — małym filozoficznym monologiem podbił serca nawet najwybredniejszych sceptyków! Ten serial to także źródło ogromnej ilości potocznych zwrotów. Z całego serca polecam! Wielka szkoda, że serial się skończył.

Pierwszy odcinek 1 sezonu (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

 

2. ФИЗРУК (2014-2017, 4 sezony, długość odcinka — ok. 25 min.)

foto: peopletalk.ru

Druga moja miłość (po serialu «Кухня») to serial komediowy «Физрук». To nie jest zwykła historia o nauczycielu wychowania fizycznego. To jest historia o pokoleniu lat 90. — o takim człowieku o imieniu Foma, który mimo to, że jest rok 2014 żyje zasadami lat 90. Niesamowite. Osobiście podziwiam językowy talent Dmitrija Nagijewa, który tak a propos w «Kuchni» zagrał właściciela restauracji. W serialu «Физрук» aktor potrafił znakomicie odbić styl języka i tzw. «понятия», które panowały w latach 90. Ten serial podbił mnie swoją warstwą językową (jest to język potoczny, ale nieco trudniejszy, niż w serialu «Kuchnia») i głębią duszy głównego bohatera. Niektóre sceny były — jak się mówi — до слёз.

Pierwszy odcinek 1 sezonu można obejrzeć tu

 

3. ОТЕЛЬ ЭЛЕОН (2016 — obecnie, 2 sezony, 3 w drodze, długość odcinka — 24 min.)

foto: vokrug.tv

ОТЕЛЬ ЭЛЕОН to serial komediowy, spin-off «Кухни». Czyli, dobra wiadomość dla fanów «Кухни»:) W serialu częściowo grają aktorzy z «Кухни». Tym razem akcja dzieje się w 5-gwiazdkowym hotelu w Moskwie. Dużo humoru, zabawnych i niemożliwych sytuacji, ładni i przystojni aktorzy i spora dawka potocznego języka.

Pierwszy odcinek 1 sezonu (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

 

4. БРИГАДА (2002, 1 sezon — 15 odcinków, długość odcinka — 52 min.)

foto: beterock.livejournal.com

БРИГАДА to kultowy rosyjski serial, «saga gangsterska». Myślę, że każdy Rosjanin oglądał ten serial (ja też), miał ulubionych aktorów (miałam — Kosmos). Serial opisuje los czterech przyjaciół (Sasha Biełyj, Kosmos, Fil, Pcioła), którzy stworzyli swoją grupę przestępczą. Lidera grupy zagrał Siergiej Biezrukow, znany i lubiany rosyjski aktor. Dużo się dzieje, jest miłość, jest przyjaźń, sprawiedliwość, długie czarne płaszcze, krew. Serial był krytykowany m.in. za to, że zdaniem niektórych przedstawiał w romantyczny sposób bandytyzm. Z językowego punktu widzenia znajdziemy tu dużo żargonu kryminalnego i wulgaryzmów.

Pierwszy odcinek (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

Soundtrack można posłuchać tutaj.

 

5. ИНТЕРНЫ (2010 — 2016, 14 sezonów, długość odcinka — 24 min.)

foto: tut.by

Chyba ilość sezonów już dużo mówi o tym serialu:) ИНТЕРНЫ — to serial komediowy o lekarzach, odbywających staż w szpitalu. Myślę, że przypadnie tym, którzy lubią seriale medyczne i takie z dobrym poczuciem humoru. Jak mówią reżyserzy, fabuła serialu oparta jest o prawdziwe doświadczenia lekarzy.

Pierwszy odcinek 1 sezonu (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

 

6. МАСТЕР И МАРГАРИТА (2005, 1 sezon — 10 odcinków, długość odcinka — 50 min.)

foto: tele.ru

Hasło serialu — «Rękopisy nie płoną». 10 odcinków naprawdę udanej filmowej interpretacji «Mistrza i Małgorzaty» Bułgakowa. Serial (mam nadzieję) spodoba się fanom tej wybitnej rosyjskiej powieści. Będzie to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy na razie nie mogą przeczytać powieści w oryginale. «Większość czasu kolorystyka serialu jest «wyblakła», lecz w kluczowych momentach kolory robią się wyraźne» — przeczytamy na polskiej Wikipedii. Z ciekawostek — Jeszua w serialu gra Siergiej Biezrukow, ten co grał lidera grupy przestępczej w serialu «Бригада»:)

Pierwszy odcinek (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

To jest moja lista rosyjskich seriali, które — uważam — mogą spodobać się obcokrajowcom uczącym się języka rosyjskiego. Jeżeli znacie inne seriale godne polecenia, to koniecznie napiszcie w komentarzu jakie:)

 

CZYTELNICY «ROSYJSKI Z DUSZĄ» RÓWNIEŻ POLECAJĄ:
1. «Мажор»
2. «Как я стал русским«

3. «Участок«
4. «Оттепель«
5. «Стройка«
6. «Крыша мира«
7. «Реальные пацаны«
8. «Измены«
9. «Закрытая школа«
10. «Екатерина II«
11. «Ликвидация«
12. «Мосгаз«
13. «Глухарь«
14. «София«
15. «Сын отца народов«
16. «Метод«
17. «Мамочки«
18. «Полицейский с Рублёвки«
19. «Черная кошка»
20. «Штрафбат»
21. «Дом с лилиями»
22. «Московская сага»

 

Seriale rosyjskie godne polecenia: 25 комментариев

  1. Polecam «Метод», klimat nieco cięższy, za to serial świetnie zagrany (К. Хабенский) z dobrym scenariuszem. Zdecydowanie trzyma w napięciu do ostatniego odcinka.

  2. A czy jest jakiś godny polecenia rosyjski serial obyczajowy? Chodzi mi o taki lekki, babski serial, nie telenowelę. Bardziej coś na wzór «Prawa Agaty» czy «Drugiej szansy» — kilkanaście odcinków, maksymalnie kilka sezonów. Z góry dziękuję za wskazówki! PS. Dzięki Wam zaczęłam oglądać Kuchnię, jest super! 🙂

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.