Rosyjskie seriale godne polecenia

Pies mnie chyba nieco potępia za to, że oglądam serial “Кухня”:)

No cóż, czas na seriale, o które tak często pytacie mnie w wiadomościach:) Wybrałam dla Was 5 rosyjskich seriali, które wg mnie są godne polecenia, odbijają poniekąd rosyjskie realia i są przydatne w nauce języka rosyjskiego.

Ale zanim zacznę, mała uwaga. Polecane przeze mnie seriale nie będą miały napisów (chyba że ktoś takie znajdzie) i radzę je oglądać właśnie bez napisów. Dlaczego? Bo się rozpraszamy. Teraz wszędzie wymaga się od nas wielozadaniowości, robienia kilka rzeczy na raz. Tak samo oglądając film czy serial z napisami musimy jednocześnie słuchać, oglądać (śledzić akcję) i do tego czytać. Osobiście tak nie potrafię. Kilkakrotnie zaczynałam oglądać “Przyjaciół” z napisami, po kilku odcinkach rezygnowałam, bo skupiałam się wyłącznie na czytaniu, a nie po to oglądam serial żeby czytać. Poczytać mogę książkę, gazetę, coś w Internecie. Oglądając seriale czy filmy w języku obcym warto jest trochę wyluzować i zacząć próbować rozumieć kontekst, mowę niewerbalną, czego Wam ogromnie życzę przy oglądaniu tej piątki seriali:)

 

1. КУХНЯ (2012 – 2016, 5 sezonów, długość odcinka – ok. 25 min.)

foto: sakh.tv

КУХНЯ to rosyjski serial komediowy o pracy kucharzy w najlepszej francuskiej restauracji w Moskwie. Ten serial nie bez przypadku zajmuje pierwsze miejsce w moim rankingu: swoim niesamowitym humorem, fajnymi soundtrackami, grą aktorów, wciągająca akcją i niespodzianką na końcu każdego odcinka – małym filozoficznym monologiem podbił serca nawet najwybredniejszych sceptyków! Ten serial to także źródło ogromnej ilości potocznych zwrotów. Z całego serca polecam! Wielka szkoda, że serial się skończył.

Pierwszy odcinek 1 sezonu (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

 

2. ОТЕЛЬ ЭЛЕОН (2016 – obecnie, 2 sezony, 3 w drodze, długość odcinka – 24 min.)

foto: vokrug.tv

ОТЕЛЬ ЭЛЕОН to serial komediowy, spin-off “Кухни”. Czyli, dobra wiadomość dla fanów “Кухни”:) W serialu częściowo grają aktorzy z “Кухни”. Tym razem akcja dzieje się w 5-gwiazdkowym hotelu w Moskwie. Dużo humoru, zabawnych i niemożliwych sytuacji, ładni i przystojni aktorzy i spora dawka potocznego języka.

Pierwszy odcinek 1 sezonu (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

 

3. БРИГАДА (2002, 1 sezon – 15 odcinków, długość odcinka – 52 min.)

foto: beterock.livejournal.com

БРИГАДА to kultowy rosyjski serial, “saga gangsterska”. Myślę, że każdy Rosjanin oglądał ten serial (ja też), miał ulubionych aktorów (miałam – Kosmos). Serial opisuje los czterech przyjaciół (Sasha Biełyj, Kosmos, Fil, Pcioła), którzy stworzyli swoją grupę przestępczą. Lidera grupy zagrał Siergiej Biezrukow, znany i lubiany rosyjski aktor. Dużo się dzieje, jest miłość, jest przyjaźń, sprawiedliwość, długie czarne płaszcze, krew. Serial był krytykowany m.in. za to, że zdaniem niektórych przedstawiał w romantyczny sposób bandytyzm. Z językowego punktu widzenia znajdziemy tu dużo żargonu kryminalnego i wulgaryzmów.

Pierwszy odcinek (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

Soundtrack można posłuchać tutaj.

 

4. ИНТЕРНЫ (2010 – 2016, 14 sezonów, długość odcinka – 24 min.)

foto: tut.by

Chyba ilość sezonów już dużo mówi o tym serialu:) ИНТЕРНЫ – to serial komediowy o lekarzach, odbywających staż w szpitalu. Myślę, że przypadnie tym, którzy lubią seriale medyczne i takie z dobrym poczuciem humoru. Jak mówią reżyserzy, fabuła serialu oparta jest o prawdziwe doświadczenia lekarzy.

Pierwszy odcinek 1 sezonu (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

 

5. МАСТЕР И МАРГАРИТА (2005, 1 sezon – 10 odcinków, długość odcinka – 50 min.)

foto: tele.ru

Hasło serialu – “Rękopisy nie płoną”. 10 odcinków naprawdę udanej filmowej interpretacji “Mistrza i Małgorzaty” Bułgakowa. Serial (mam nadzieję) spodoba się fanom tej wybitnej rosyjskiej powieści. Będzie to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy na razie nie mogą przeczytać powieści w oryginale. “Większość czasu kolorystyka serialu jest “wyblakła”, lecz w kluczowych momentach kolory robią się wyraźne” – przeczytamy na polskiej Wikipedii. Z ciekawostek – Jeszua w serialu gra Siergiej Biezrukow, ten co grał lidera grupy przestępczej w serialu “Бригада”:)

Pierwszy odcinek (i dalej kolejne) można obejrzeć na Youtube oto tu.

To jest moja lista rosyjskich seriali, które – uważam – mogą spodobać się obcokrajowcom uczącym się języka rosyjskiego. Jeżeli znacie inne seriale godne polecenia, to koniecznie napiszcie w komentarzu jakie:)

 

CZYTELNICY “ROSYJSKI Z DUSZĄ” RÓWNIEŻ POLECAJĄ:
1. “Мажор
2. “Как я стал русским

3. “Участок
4. “Оттепель
5. “Стройка
6. “Крыша мира
7. “Реальные пацаны
8. “Измены
9. “Закрытая школа
10. “Екатерина II
11. “Ликвидация
12. “Мосгаз
13. “Глухарь
14. “София
15. “Сын отца народов
16. “Метод
17. “Мамочки
18. “Полицейский с Рублёвки
19. “Черная кошка
20. “Штрафбат
21. “Дом с лилиями
22. “Московская сага
23. “Физрук

 

 • Urszula Plebanek

  Полицейский с Рыблевки :))

  • Natasza Lyzhnikova

   Впервые слышу об этом сериале:) Комедия?

 • Olga

  Ja dorzuciłabym tu jeszcze Мамочки, Крыша мира i Тест на беременность 🙂

  • Natasza Lyzhnikova

   Dziękuję za rekomendacje! O drugim nawet nie słyszałam:)

 • Nat1995

  Ещё Мажор ! <3

  • Adek

   1 sezon ok, drugi już mi się nudził 😉

   • Nat1995

    Ja czekam na 3 sezon 🙂

  • Natasza Lyzhnikova

   Спасибо!

 • Martyna Nełka

  Polecam “Метод”, klimat nieco cięższy, za to serial świetnie zagrany (К. Хабенский) z dobrym scenariuszem. Zdecydowanie trzyma w napięciu do ostatniego odcinka.

  • Natasza Lyzhnikova

   O, jak gra Chabienskij to musi być porządny! Dziękuję serdecznie za polecenie:)

 • A ja polecam bardzo, bardzo serdecznie serial komediowy “КАК Я СТАЛ РУССКИМ” – z przymrużeniem oka przedstawia on stereotypy “rosyjskiego świata” 😀 Świetna zabawa gwarantowana! 😀

  • Natasza Lyzhnikova

   Dziękuję za polecenie:) już kilka osób pisało o tym serialu, więc musi być dobry;)

   • Malwina Matysiuk

    Warto też go obejrzeć ze względu na to, żeby zobaczyć jak z rosyjskim radzi sobie główny bohater, czyli Mateusz Damięcki 😀

 • Renata Dura

  A czy jest jakiś godny polecenia rosyjski serial obyczajowy? Chodzi mi o taki lekki, babski serial, nie telenowelę. Bardziej coś na wzór “Prawa Agaty” czy “Drugiej szansy” – kilkanaście odcinków, maksymalnie kilka sezonów. Z góry dziękuję za wskazówki! PS. Dzięki Wam zaczęłam oglądać Kuchnię, jest super! 🙂

  • Natasza Lyzhnikova

   Niestety, nie oglądałam “Prawa Agaty” i “Drugiej szansy”, ale myślę, że można polecić “Участок” i “Измены”:)

   • Renata Dura

    Dziękuje bardzo, Измены na pewno obejrzę. Szaleję na punkcie Kuchni, nie wiem dlaczego dopiero teraz zaczęłam oglądać rosyjskie seriale!;)

 • Szymek Kowalski

  Polecam serial Остров! 🙂

  • Natasza Lyzhnikova

   Dziękuję!

 • Pingback: Trochę słowotwórstwa | Rosyjski z duszą()

 • Reugl

  To ja dodatkowo polecam Вечный отпуск, Фарца i Филфак. Wszystkie trzy w zupełnie innym klimacie, ale każdy podobał mi się na swój sposób 🙂

 • Edyta Fedorushkov

  Физрук!:)

 • Edyta Fedorushkov

  и еще “Сваты”!:)