Recenzja: podręcznik do nauki rosyjskiego «Из первых уст»

Podręcznik: «Из первых уст» (poziom średnio zaawansowany, B1-B2).
Autor: Andrzej Machnacz.
Wydawnictwo KRAM, 2016.
Cena: 25-35 zł.

O tym podręczniku dowiedziałam się stosunkowo niedawno — w październiku 2016 r. Ale mimo jego pewnych minusów (o których napiszę niżej), polubiłam tę książkę.

Jak czytamy w opisie: «Książka przeznaczona jest dla osób uczących się języka rosyjskiego: uczniów szkół średnich bądź wyższych, maturzystów, dorosłych, biznesmenów, którzy znają już podstawy języka i sami lub pod kierunkiem nauczyciela pragną kontynuować naukę». Podstawowy cel podręcznika — pomóc w udoskonaleniu umiejętności komunikacji ustnej. Owszem, w «Iz pierwych ust» pojawiają się zagadnienia gramatyczne, są też odpowiednie ćwiczenia, ale bez fanatyzmu i nie w takich ilościach, które nieraz zniechęcają uczących się rosyjskiego (czy innego języka obcego). 

Podręcznik składa się z 10 rozdziałów: Rodzina, Ludzie, Wygląd zewnętrzny i charakter, Sport, Środki przekazu masowego, Pogoda, Biznes, Praca, Wykształcenie, Miasta i kraje. Czyli są wszystkie tematy, które mogą się pojawić np. na teście TELC.

Każdy rozdział ma tez kilka dodatków, które znajdują się na końcu książki. Są to:
— zadania domowe
— bank słownictwa
— dodatkowe ćwiczenia
— ćwiczenia na powtórzenie
— teksty nagrań z płyty
— klucz do ćwiczeń.

Zupełnie na końcu znajdziemy Słownik najczęściej używanych wyrazów.

Zaznaczę również, że podręcznik jest w całości po rosyjsku.

Podoba mi się, że w tej książce są teksty — powiedzmy — «z jajami»:) Chodzi o to, że niektóre teksty w podręczniku «Iz pierwych ust» są bardzo ironiczne i zabawne (chociażby ten o spotkaniu rodziny, który idealnie odbija polskie powiedzenie «z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu»).

Nie brakuje też takich tematów jak mniejszości (etniczne, religijne, seksualne i inne), wpływ środków przekazu masowego na człowieka (w tym też psychiczny), manipulacje z wyglądem zewnętrznym (operacje itd.). Porządnie został zrobiony rozdział poświęcony pracy: myślę, że po opanowaniu tego rozdziału, można śmiało zacząć szukać pracy w Rosji i próbować pisać CV czy listy motywacyjne w języku rosyjskim:)

A teraz kilka mniej przyjemnych rzeczy, czyli minusy.

  1. Błędy. Mimo to, że mam III uaktualnione wydanie z 2016 r., w podręczniku spotkać się można z błędami. Np., «12 пунктов»(s. 124) zamiast «12 баллов», «мне болела голова» (s. 52) zamiast «у меня болела голова». Chyba że te błędy były zamierzone, gdyż autor przypuszczał, że studenci na tym poziomie powinni je wyłapać i zgłosić lektorowi — miałam takie przypadki;) Ale poważnie, te błędy są poważne.
  2. Nagrania. Nie ma nic do jakości nagrań, ale jest straszny bałagan: w książce jest jeden numer nagrania — na płycie inny. Dużo czasu mi zajmuje odnalezienie nagrania, którego akurat potrzebuję.

Podręcznik można kupić w dyskontach książkowych (np. Aros) już za 25,99 zł. Cena w Empiku jest nieco wyższa — 34zł.

A więc — polecam!

Foto № 2: Ewelina Krzempek.