10 noworocznych filmów rosyjskich

W tym poście chciałam podzielić się z Wami filmami i kreskówkami, które (prawie) każdemu Rosjanowi kojarzą się ze świętami — noworocznymi. Które lecą w telewizji mniej więcej od 30 grudnia i prawie zawsze lecą w tle w trakcie przygotowań (np. нарезки салатов) noworocznych. Z wielką przyjemnością przygotowywałam tę listę, bo ogarnęły mnie wspomnienia z dzieciństwa:) Mam nadzieję, że te filmy i kreskówki przybliżą Wam, jak wyglądają Swięta w Rosji, i o co chodzi z tym Nowym Rokiem:)

1. Legendarny film «Ирония судьбы, или С легким паром!», który w okresie przedświątecznym leci na wszystkich kanałach i który Rosjanie znają prawie że na pamięć. Film dobrze pokazuje, że w Rosji główne Święto to Nowy Rok i przedstawia jak mniej więcej obchodzi się go w zwykłej rodzinie (no ok, może bez aż takich przygód). Na dodatkową uwagę zasługuję animacja na początku filmu, którą lubię puszczać na zajęciach o architekturze rosyjskiej (domy typu stalinka, chruszczowka itd.), ponieważ tłumaczy, dlaczego wszystko w tym filmie potoczyło się tak, a nie inaczej. No i oczywiście nie mogę nie wspomnieć, że w filmie gra polska aktorka Barbara Brylska, którą dubbinguje Ałła Pugaczowa. Polecam więc w pierwszej kolejności! 

Źródło zdjęcia.

 

2. Noworoczny odcinek kreskówki «Ну, погоди!». To też tzw. «классика жанра» — w dzieciństwie na Nowy Rok bez wilka i zająca się nie obchodziło.

Źródło zdjęcia.

 

3. Tak samo jak nie było Nowego Roku bez «Зимы в Простоквашино»! Jest to historia o chłopcu, który — mimo braku zgody mamy — adoptuje kota, ale musi, niestety, wyprowadzić się na wieś, gdzie zaprzyjaźnia się z innymi zwierzątami i próbuje prowadzić dorosłe życie. Ale Nowy Rok to czas, kiedy zdarzają się cuda, więc ten magiczny moment rodzinie udaje się spędzić razem. Jak? Obejrzyjcie, a się dowiecie:)

Źródło zdjecia.

 

4. Kolejna piękna bajka to «Морозко» z 1964 roku. Ludowa opowieść, która przenosi nas w świat urokliwej zimowej atmosfery — las, choinki, mróz, śnieg… Jak każda bajka, «Morozko» pokazuje, że dobro zawsze przezwycięża zło. No a dziewczynom, które cenią eko/ bio/ naturalne kosmetyki, na pewno spodoba się pomysł na róż z buraków:)

Źródło zdjęcia.

 

5. «Wieczory na choturze w pobliżu Dikańki» z 1961 roku na podstawie cyklu opowieści Nikołaja Gogola to również jeden z najlepszych noworocznych filmów. 

Źródło zdjęcia.

 

6. Kolejny klasyk noworoczny to komedia muzyczna «Карнавальная ночь» z 1956 roku. Film opowiada historię, jak pracownikom Domu Kultury udało się uratować noc sylwestrową przed nudnymi wykładami z anatomii i koncertem muzyki poważnej. Po prostu piękne!

Źródło zdjęcia.

 

7. Film dla dzieci «Снежная королева» z 1966 roku to przepiękna interpretacja baśni Hansa Christiana Andersena. Można też znaleźć film animowany z 1957 roku oraz kolejną wersję filmową (bardziej muzyczną) «Тайны Снежной Королевы» z 1986 roku.

Źródło zdjęcia.

 

8. Muzyczna bajka dla dzieci «Новогодние приключения Маши и Вити» to film, który z ogromną przyjemnościa oglądają nawet dorośli (w tym również ja). 

Źródło zdjęcia.

 

9. Film «Бедная Саша» to noworoczna komedia, ale z odrobiną smutku. Moskwa lat 90., nieco kryminalne klimaty, dziecko, które potrzebuje uwagi wiecznie zajętej matki, pierwsza miłość, rozstanie, Nowy Rok — to są podstawowe hasła tego filmu. To dobry film, ale nie dla tych, którzy chcą poprawić sobie humor przed świętami.

Źródło zdjęcia.

 

10. Film «Президент и его внучка»  to film Tigrana Keosajana, tego samego reżysera, co nakręcił «Бедную Сашу». Godny polecenia. 

Źródło zdjęcia.

W okresie świątecznym w telewizji, oczywiście, lecą takie amerykańskie klasyki jak «Kevin sam w domu» (ros. «Один дома»), «Love Actually» (ros. «Реальная любовь») czy «Holiday» (ros. «Отпуск по обмену»), ale to — wiadomo — nie o rosyjskich świętach;)

 

С наступающим Новым годом, дорогие подписчики!
Наташа

 

Zdjęcie 1 by Ewelina Krzempek

10 noworocznych filmów rosyjskich: 6 комментариев

  1. Polecam też kreskówkę «Жил- был пёс». Nie jest, co prawda, klasycznie noworoczna, ale moim zdaniem bardzo warta obejrzenia. No i nieśmiertelna fraza: «Ты заходи, если что» 🙂 I jeszcze schrypnięty głos Арме́нa Джигарханя́нa w roli wilka- это, ребята, не́что!
    С наступающим Вас, Наталия!

  2. Do listy dodałabym Ёлки! Pierwszą część uważam za bardzo dobrą komedię. Szkoda tylko, że nie jest dostępna w polskiej wersji, albo z napisami, bo jestem pewna, że wielu osobom w Polsce spodobałby się ten film!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.