10 noworocznych filmów rosyjskich

W tym poście chciałam podzielić się z Wami filmami i kreskówkami, które (prawie) każdemu Rosjanowi kojarzą się ze świętami – noworocznymi. Które lecą w telewizji mniej więcej od 30 grudnia i prawie zawsze lecą w tle w trakcie przygotowań (np. нарезки салатов) noworocznych. Z wielką przyjemnością przygotowywałam tę listę, bo ogarnęły mnie wspomnienia z dzieciństwa:) Mam nadzieję, że te filmy i kreskówki przybliżą Wam, jak wyglądają Swięta w Rosji, i o co chodzi z tym Nowym Rokiem:)

1. Legendarny film “Ирония судьбы, или С легким паром!”, który w okresie przedświątecznym leci na wszystkich kanałach i który Rosjanie znają prawie że na pamięć. Film dobrze pokazuje, że w Rosji główne Święto to Nowy Rok i przedstawia jak mniej więcej obchodzi się go w zwykłej rodzinie (no ok, może bez aż takich przygód). Na dodatkową uwagę zasługuję animacja na początku filmu, którą lubię puszczać na zajęciach o architekturze rosyjskiej (domy typu stalinka, chruszczowka itd.), ponieważ tłumaczy, dlaczego wszystko w tym filmie potoczyło się tak, a nie inaczej. No i oczywiście nie mogę nie wspomnieć, że w filmie gra polska aktorka Barbara Brylska, którą dubbinguje Ałła Pugaczowa. Polecam więc w pierwszej kolejności! 

 

2. Noworoczny odcinek kreskówki “Ну, погоди!”. To też tzw. “классика жанра” – w dzieciństwie na Nowy Rok bez wilka i zająca się nie obchodziło.

 

3. Tak samo jak nie było Nowego Roku bez “Зимы в Простоквашино”! Jest to historia o chłopcu, który – mimo braku zgody mamy – adoptuje kota, ale musi, niestety, wyprowadzić się na wieś, gdzie zaprzyjaźnia się z innymi zwierzątami i próbuje prowadzić dorosłe życie. Ale Nowy Rok to czas, kiedy zdarzają się cuda, więc ten magiczny moment rodzinie udaje się spędzić razem. Jak? Obejrzyjcie, a się dowiecie:)

 

4. Kolejna piękna bajka to “Морозко” z 1964 roku. Ludowa opowieść, która przenosi nas w świat urokliwej zimowej atmosfery – las, choinki, mróz, śnieg… Jak każda bajka, “Morozko” pokazuje, że dobro zawsze przezwycięża zło. No a dziewczynom, które cenią eko/ bio/ naturalne kosmetyki, na pewno spodoba się pomysł na róż z buraków:)

 

5. “Wieczory na choturze w pobliżu Dikańki” z 1961 roku na podstawie cyklu opowieści Nikołaja Gogola to również jeden z najlepszych noworocznych filmów. 

 

6. Kolejny klasyk noworoczny to komedia muzyczna “Карнавальная ночь” z 1956 roku. Film opowiada historię, jak pracownikom Domu Kultury udało się uratować noc sylwestrową przed nudnymi wykładami z anatomii i koncertem muzyki poważnej. Po prostu piękne!

 

7. Film dla dzieci “Снежная королева” z 1966 roku to przepiękna interpretacja baśni Hansa Christiana Andersena. Można też znaleźć film animowany z 1957 roku oraz kolejną wersję filmową (bardziej muzyczną) “Тайны Снежной Королевы” z 1986 roku.

 

8. Muzyczna bajka dla dzieci “Новогодние приключения Маши и Вити” to film, który z ogromną przyjemnościa oglądają nawet dorośli (w tym również ja). 

 

9. Film “Бедная Саша” to noworoczna komedia, ale z odrobiną smutku. Moskwa lat 90., nieco kryminalne klimaty, dziecko, które potrzebuje uwagi wiecznie zajętej matki, pierwsza miłość, rozstanie, Nowy Rok – to są podstawowe hasła tego filmu. To dobry film, ale nie dla tych, którzy chcą poprawić sobie humor przed świętami.

 

10. Film “Президент и его внучка”  to film Tigrana Keosajana, tego samego reżysera, co nakręcił “Бедную Сашу”. Godny polecenia. 

W okresie świątecznym w telewizji, oczywiście, lecą takie amerykańskie klasyki jak “Kevin sam w domu” (ros. “Один дома”), “Love Actually” (ros. “Реальная любовь”) czy “Holiday” (ros. “Отпуск по обмену”), ale to – wiadomo – nie o rosyjskich świętach;)

 

С наступающим Новым годом, дорогие подписчики!
Наташа

 

Zdjęcie 1 by Ewelina Krzempek