Nauka języka rosyjskiego za darmo: gdzie i jak?

Przyznam, że pisanie tego postu nie było dla mnie łatwe. Od kilku dni myślę, jak powinnam przedstawić ten temat. Z jednej strony, jestem lektorem i nauczanie innych jest moim chlebem powszednim. Z drugiej strony, pytanie o bezpłatną i samodzielną naukę języka rosyjskiego jest najczęstszym pytaniem, które dostaję od moich czytelników. 

Podzielam w pełni zdanie Jacka Mulczyka-Skarżyńskiego, znanego Pana od francuskiego. Niestety, w moim przypadku samodzielna i częściowo bezpłatna (kupiłam podręczniki, korzystałam z darmowych aplikacji) nauka języka obcego (angielskiego) nie skończyła się dobrze. Najczęściej mojej systematyczności starczało średnio na miesiąc, po tym czasie podręczniki i zeszyty lądowały na półce, a przypomnienia z aplikacji w stylu «podbij ten świat swoim angielskim», irytowały mnie i usuwałam aplikację. Potrzebuję nauczyciela, mentora, który będzie mnie motywował, kontrolował, z którym bym mogła rozmawiać, który zdiagnozowałby moje słabe i mocne strony. Mobilizuje mnie informacja, że co środę o 18:00 mam angielski. Mam i będę miała, bo odwoływanie zajęć nie sprzyja postępom w mojej nauce, poza tym jest złym zachowaniem, a jestem przecież dobra i dzielna:)

Ale to tylko i wyłącznie moje doświadczenie. Każdy z nas jest inny i do nauki też ma swoje podejście. Podziwiam osoby, które potrafią regularnie i samodzielnie uczyć się (nieważne nawet czego — języka obcego czy gry na gitarze).

Powyższe nie oznacza, że nie korzystam z narzędzi, które bezpłatnie są dostępne w Internecie. Świetnie sprawdzają się (znowuż — w moim przypadku) jako dodatkowy materiał dydaktyczny, który chętnie stosuję wraz z tradycyjnymi metodami nauczania. I tak bym chciała przedstawić materiały, którymi dzisiaj podzielę się z Wami.

 

1. Learn Russian. Russian lessons. Online and free.

Learn Russian to 100 bezpłatnych lekcji, które zaczynają się od podstaw, a kończą się zaimkami nieokreślonymi, liczebnikami czy też imiesłowami.

Uwielbiam te materiały za ich niebanalność, poczucie humoru (mają świetne dialogi), przydatne słownictwo, łatwą nawigacje i dobrze strukturalnie ułożoną gramatykę (patrz zakładkę «Grammar Tables»). Materiały gramatyczne z zakładki «Grammar Tables» możemy pobrać w wersji pdf. Nie ukrywam, że z niektórymi uczniami opanowywaliśmy imiesłowowy w języku rosyjskim wykorzystując ćwiczenia i tabele właśnie z Learn Russian.

Na portalu można zarejestrować się, dzięki temu możemy sprawdzić poprawność zrobionej lekcji czy też testu (tak, po każdych 5 lekcjach są przewidziane testy, patrz zakładkę «Tests»).

Także po każdych 5 lekcjach możemy pobrać słowniczki (patrz zakładkę «Vocabulary»). W słówkach są zaznaczone akcenty, co będzie szczególnie pomocne dla początkujących.

Ponieważ mam bzika na punkcie wymowy, to nie mogę nie powiedzieć, że nagrania w Learn Russian są dobre, poprawne, intonacyjnie też solidnie opracowane, więc godne polecenia:)

Myślę, że Learn Russian spodoba się wszystkim, którzy lubią usiąść i na spokojnie, we własnym tempie «odrobić lekcję». W odróżnieniu od wielu aplikacji, gdzie monotonnie, czasami nawet nie myśląc, musimy klikać i klikać, ćwiczenia na Learn Russian są różnorodne (o ile to możliwe przy online nauce) i zmuszają do myślenia.

 

2. Bezpłatne online kursy w Instytcie Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie.

Oczywiście, nie mogę nie podzielić się z Wami informacją o możliwości odbycia bezpłatnego online kursu w moim kochanym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie!

Instytut proponuje naukę na sześciu poziomach: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Każdy poziom jest na początku szczegółowo opisany (można ustawić język angielski, hiszpański czy niemiecki, jak ktoś dopiero zaczyna przygodę z językiem rosyjskim). Jeżeli nie jesteście pewni swojego poziomu, można zrobić odpowiedni na każdym poziomie test i dopiero po nim podjąć decyzję. Dostęp do testów i wszelkich materiałów będzie po rejestracji na stronie.

Tu, niestety, nie miałam jeszcze możliwości sprawdzić, jak działają te kursy. Przejrzałam na razie tylko poziom A1 i C2. Znajdziemy tu nagrania, gdzie wykładowcy tłumaczą poszczególne rzeczy, nagrania dialogów, niektóre wyrazy trzeba będzie powtórzyć na głos (system to ocenia), są testy.

Jestem więc ciekawa, jak te kursy się sprawdzają. Jeżeli ktoś z Was podejmie się tu nauki, to będę wdzieczna jak podzielicie się wrażeniami.

OPINIA UCZESTNIKA KURSU: «Zaczęłam korzystać z kursu. Ku mojemu zdziwieniu, zostałam przydzielona na kurs C2. Po rozwiązaniu testu i zapisaniu się na kurs, mamy dostęp do wszystkich lekcji, jednak aby otrzymywać punkty, musimy przechodzić je po kolei. Lekcje składają się z filmików, do których dołączony jest skrypt, a po każdej z nich jest krótki test (3 pytania). Na koniec każdego rozdziału czeka nas zadanie domowe i literatura do przeczytania (ale do tego jeszcze nie doszłam, przerobiłam dopiero wstęp + 4 lekcje z pierwszego rozdziału). Nie wiem jak wygląda to na innych poziomach, ale na C2 będzie również kilka lekcji poświęconych teorii i praktyce przekładu. Myślę, że zapowiada się ciekawie i można coś z tego wyciągnąć» (Agata S.).

3. Russian podcast. Free Russian Audio Lessons.

Russian podcast to coś dla fanów podcastów. Choć osobiście preferuję podcasty na «Говори по-русски» (dobra jakość nagrań, świetne i przydatne tematy, solidne opracowania każdego podcastu — moi uczniowie bardzo lubią te podcasty), ale one są już płatne, więc nie wpisują się w temat dzisiejszego postu:)

Russian podcast prowadzi Tatiana, pochodząca z miasteczka Siewierodwińsk, które leży obok mojego rodzinnego Archangielska. Na jakiś czas zapomniałam o tej stronie, ale niedawno moja czytelniczka, pani Ewa, przypomniała mi o niej.

Na stronie znajdziemy prawie 240 (lista ciągle się uzupełnia) podcastów na przeróżne tematy — wizyta u psychoterapeury, hip-hop, zakupy, muzyka, stereotypy, metro, wiza itd. Każdy podcast ma krótkie opracowanie (tekst oraz słowniczek), które możemy pobrać w formacie pdf. Podcasty też można pobrać w formacie wp3 i wgrać na swoje urządzenie i odsłuchiwać w drodze do pracy czy szkoły.

 

W sumie to tyle, co chciałabym Wam polecić:) Dodam może jedynie do tej listy materiały, które też możecie bezpłatnie pobrać u mnie, klikając w zakładkę «Do pobrania».

Jeżeli macie sprawdzone i godne polecenia strony, na których można bezpłatnie uczyć się rosyjskiego, to oczywiście dzielcie się informacją! Sharing is caring!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.