PARTYKUŁY -ТО, -ЛИБО, -НИБУДЬ, КОЕ-

Всем привет!
W dzisiejszym materiale opowiem Wam, dlaczego zdania “Когда-нибудь я хорошо готовила” и “Когда-то я выучу русский язык” są błędne.

A więc tak: w polskim jest wszystko jasne – mamy “coś”, którego używamy w wielu kontekstach. Rzadziej zdarza się użyć “cokolwiek” (nie ukrywajmy, jest za długie:) Natomiast co się dzieje w języku rosyjskim? Na polskie “coś” znajdziemy cztery wersje – что-то, что-нибудь, что-либо, кое-что. Умереть не встать, jak się mówi. Jak się tu nie pogubić? Już tłumaczę. 

 

Kiedy używamy “-то”:
1. Wiem, że coś było, ale nie wiem co dokładnie
2. Kiedy odnosimy się do przeszłości (w przypadku когда-то).
3. Nie wiemy, jak do czegoś doszło (w przypadku как-то”).

 

Kiedy używamy “-нибудь”:
1. Nie ma znaczenia – co, kto, gdzie i jak
2. Kiedy odnosimy się do przyszłości (w przypadku когда-нибудь).
3. Nie wiemy, jak coś się ma stać w (przypadku как-нибудь”).

 

Kiedy używamy “-либо”:
1. Partykuła -либоjest równoznaczna -нибудь, ale najczęściej używa się jej w tekstach pisanych, w mowie oficjalnej.
2. „-либо” nie jest równoznaczne -нибудь, jeżeli mówimy o przyszłości, czyli NIE można powiedzieć „когда-либо я обязательно выучу русский язык”.
3. -либо” nie jest równoznaczne -нибудь”, jeżeli mówimy, że coś jakoś będzie, czyli NIE można powiedzieć „ну, как-либо ты выучишь это стихотворение”.
P.S. Mała rada – jeżeli nie chcecie się pogubić w tych wszystkich wersjach “coś”, zrezygnujcie z “-либо” (akurat z tym zwrotem taka sztuczka przejdzie), bo całkowicie zrezygnować z użycia “-нибудь”, “-то” czy “кое” nie da się.

 

Kiedy używamy “кое-“:
1. Wiem co i gdzie, ale nie powiem Tobie.
2. Ledwo, źle, tak sobie (w przypadku „кое-как”).
UWAGA: Jeżeli przy odmianie zaimka pojawia przyimek, nie stawiamy wtedy myślnika, np.: кое с кем, кое для кого, кое о чем. 

Pamiętajcie, że powyższe partykuły piszemy przez myślnik. Myślnik stawia się przed “-нибудь”, “-то” oraz “-либо”. Myślnik stawia po “кое”.

Dokładną rozpiskę wraz z przykładami oraz zadaniami znajdziecie, klikając w poniższy obrazek:)