5 portali, które pomogą Ci w nauce języka rosyjskiego

Всем привет! Często pytacie mnie o strony, które mogę polecić do nauki języka rosyjskiego. Polecę dziś strony nie tyle do nauki rosyjskiego, co do sprawdzania różnej informacji: zbiory słowników, zasad gramatycznych itd. Jestem pewna, że na pewno pomogą Wam w wielu trudnych sytuacjach. A więc jak mówił Gagarin — Поехали!

1. ГРАМОТА.РУ

Грамота.ру — to настольная книга każdego, kto uczy się języka rosyjskiego. Nie jesteś pewien znaczenia, końcówki wyrazu, akcentu czy formy czasu przyszłego? Jeżeli chcesz to sprawdzić w Internecie, to tylko i wyłącznie na Грамота.ру. Wpisujemy słówko i naciskamy «проверить». Otrzymujemy wszystko, co jest potrzebne do szczęścia: prawidłowe miejsce akcentu, podstawowe formy, znaczenia (w tym potoczne). Plus widzimy synonimy i antonimy. Ten portal był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany jako jeden z najlepszych i rzetelnych portali o języku rosyjskim.

 

2.  Gramma.ru

Gramma.ru to portal, z którego warto korzystać, jeżeli chcesz poprawnie pisać w języku rosyjskim. Na stronie znajdziemy duże zbiory różnych zasad ortografii, informacje o stylach, słowniki terminów. Do tego są też testy i różnorodne zadania. Jest też «wesoły» kącik z wybranymi cytatami z gazet i TV czy z opracowań uczniów: gafy językowe popełniać mogą nie tylko obcokrajowcy, nativi też potrafią.

3. СЛОВАРИ.РУ

Словари.ру to internetowy zbiór najważniejszych rosyjskojęzycznych słowników. Znajdziemy tutaj Słownik Dala, Ożegowa, Słownik języka Puszkina, Słownik rosyjskich idiomów, Słownik nazw własnych, Słownik slangu itd. Dodatkowo portal posiada większość dzieł Fiodora Dostojewskiego.

4. MYLANGUAGE.RU

Jeżeli potrzebujecie języka rosyjskiego w biznesie, to portal Mylanguage.ru jest dla Was. Niestety graficzna strona pozostawia wiele do życzenia. Ale cóż — najważniejsza jest treść. Żeby mieć dostęp do wszystkich materiałów, trzeba założyć konto. Portal proponuje bezpłatnie cztery kursy: Wymawiaj poprawnie, Pisz poprawnie, Mów poprawnie, Język w biznesie. Każdy kurs ma kilka modułów i kończy się testem.

5. PHILOLOGY.RU

Jak mówi już sama nazwa, ten portal skierowany jest głównie do filologów, ale oczywiście pasjonaci języka i literatury rosyjskiej też znajdą tu dużo ciekawych artykułów. Tak, jest to przede wszystkim zbiór naukowych artykułów. Dla osób studiujących filologię rosyjską jest to bardzo przydatne źródło informacji, które mogą wykorzystać przy napisaniu swoich prac licencjackich i magisterskich.

5 portali, które pomogą Ci w nauce języka rosyjskiego: 2 комментария

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.