Co zobaczyć w Petersburgu?

Od czasu do czasu dostaję wiadomości z prośbą polecić fajne miejsca, które warto zobaczyć w Moskwie czy Petersburgu. Turystyka to niekoniecznie moja specjalizacja. Nie piszę i nie planuję pisać poradników o tym, jak podróżować po Rosji – są ludzie lepsi ode mnie w tych sprawach. Jednak przyszedł mi do głowy pomysł podzielić się z Wami miejscami, które sama zwiedziłam podczas ostatniej wizyty w Rosji. Po prostu podam Wam namiary na miejsca, w których byłam, jadłam, robiłam zakupy oraz po których spacerowałam. Kto wie, może komuś z Was się przyda:)

Zacznę od Petersburga. A więc – co robić w Petersburgu, gdzie zjeść, co kupić i jak poczuć się mniej turystą.

Transport: metro albo Yandex. Taxi (można płacić gotówką albo kartą).
W Petersburgu bez problemu prawie wszędzie zapłacicie kartą, ale warto mieć ze sobą trochę gotówki. Jeżeli w restauracji płacicie kartą i chcecie doliczyć napiwek, to bądźcie gotowi, że napiwek trzeba będzie zostawić w gotówce.


ZWIEDZANIE:

1. Ławra Aleskandra Newskiego (Александро-Невская лавра). Adres: наб. реки Монастырки, 1.

2. Cmentarz Tichwiński (Некрополь мастеров искусств), na którym są pochowani m.in. Dostojewski, Glinka, Czajkowski oraz inni mistrzowie. Cena biletu: 300 rubli dla obywateli Rosji, 400 rubli – dla obcokrajowców. Okazanie paszportu nie jest wymagane, więc jak powiecie bez akcentu, to macie tańszy bilet;) Adres: пл. Александра Невского, 1Б.

3. Warto jest popłynąć w Petersburgu kanałami. Ofert jest dużo, ale polecam poszukać na tej stronie ciekawej oferty. Można tu zarezerwować bilety ze zniżką. Nam np. udało się popłynąć stateczkiem za 350 rub./os.


4. Spacer wzdłuż Twierdzy Pietropawłowskiej (Петропавловская крепость) albo zwiedzanie, jak kto woli.

5. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego (Спас на Крови).


6. Pole Marsowe (Марсово поле).

7. Ogród Letni (Летний сад).

8. Spacer wzdłuż Fontanki (Фонтанка) oraz Mojki (Мойка).


9. Ermitaż oraz Gmach Sztabu Głównego (nie pomińcie tego Sztabu, gdyż są w nim obecnie dzieła Moneta, Matisse’a, Kandinskiego, Gauguina, Rodina i wielu innych słynnych malarzy). Żeby nie stać w kolejce, polecam kupić bilet przez Internet (cena – 680 rub.). Adres: Дворцовая пл., 2.


10. Peterhof (Петергоф). Jest tu po prostu przepięknie. Weźcie ze sobą orzechy, gdyż w parku można spotkać niejedną wiewiórkę. Cena biletu dla obcokrajowców – 1000 rub. (albo 900 rub. w biletomacie). Piękny akcent nie pomoże, bilety są sprzedawane za okazaniem paszportu:)


11. Polecam przyjechać albo wrócić z Peterhofu wodolotem (метеор) – szybko, ale przede wszystkim fantastyczne widoki, Zatoka Fińska, statki.


12. Sobór św. Izaaka (Исаакиевский собор). Adres: Исаакиевская пл., 4.

13. Przejechać się metrem do stacji Nowokriestowskaja (Новокрестовская), zobaczyć stadion, zrobić zdjęcia Łachta Centr (Лахта Центр), przejść się mostem do Parku 300-lecia Peteresburga (Парк им. 300-летия Санкт-Петербурга) i spędzić trochę czasu na plaży. W parku odbywają się różne wydarzenia, więc warto sprawdzić go będzie się działo, jak będziecie na miejscu. 


KAWIARNIE, RESTAURACJE, BARY:

1. Co-op Garage – nieco hipsterskie miejsce w klimatycznej przestrzeni, ale z dobrym jedzeniem i napojami. Adres: ул. Гороховая, 47. 

2. Legendarny klub “Котельная Камчатка” (“Kotłownia Kamczatka”), miejsce, w którym przez parę lat pracował Wiktor Coj. Jest to klub-muzeum, w którym można napić się piwa, w tle lecą piosenki Coja. Prawie codziennie w klubie odbywają się koncerty. Miejsce mocno NIE hipsterskie, dla zahartowanych fanów twórczości legendy rosyjskiego roku.


3. Marketplace – przyjemne miejsce na obiad albo kolację. Polecam ten na Gribojedowa, choć w Petersburgu mają kilka restauracji.

4. Spacerując wzdłuż Fontanki natknęliśmy się na świetne miejsce – Голицын Лофт (Golicyn Loft). Kiedyś w tym miejscu mieszkali bracia Turgieniew, tworzyli członkowie “Arzamasu”, a teraz jest to fantastyczna przestrzeń coworkingowa. Znajdują się tutaj również kawiarnie i restauracje oraz odbywają się koncerty i wystawy. W Lofcie można urządzić jakieś wydarzenie, warsztaty albo przyjęcie. Jednym słowem – polecam. Adres: наб. Фонтанки, 20.


5. Najlepsze pyszki w Petersburgu są tylko w “Пышечной”! Jedna pyszka to koszt 14 rubli, posypują ją cukrem pudrem. Miejsce niezwykle klimatyczne: zamiast serwetek – pocięty na kawałki papier, niezbyt ładne wnętrze, ale zawsze pełne ludzi! Adres: ул. Б. Конюшенная, 24.


6. W Petersburgu jest dużo restauracji gruzińskich, ale w tym miejscu szczególnie smakowało mi wino – “Хачапури и вино” (“Chaczapuri i wino”). Adres: ул. М. Конюшенная, 9.

7. Znajdzie się też coś dla wege i wega – kawiarnia “Укроп” (“Ukrop”, czyli “Koperek”). Adres: ул. М. Конюшенная, 14 (na stronie internetowej można znaleźć adresy innych lokalizacji).

8. Coś dla fanów “Gry o tron” – na Newskim czeka na Was bar “The Game of Swords”. Możecie zrobić sobie zdjęcie na tronie, przebierając się w skóry. Można tu też palić shishę albo po prostu napić się dobrej herbaty czy piwa. Adres: Невский пр., 131.

9. Jeżeli chcecie zjeść albo napić się herbaty (kto co woli) z widokiem na Sobór Izaaka, to polecam bar-restaurację “Счастье у Исаакия”. Zwłaszcza latem przyjemnie jest usiąść na tarasie i rozkoszować się widokami. Restauracja znajduje się przy hotelu “d’Angleterre”, w której w 1925 r. tragicznie zmarł Siergiej Jesienin. Adres: ул. М. Морская, 24.


10. “Новая Голландия” (“Nowa Holandia”) to sztuczna wyspa, która obecnie jest przestrzenią do wszelkiego rodzaju działań – wystawy, koncerty, pokazy filmowe, joga itd. My akurat trafiliśmy na film BBC o Depeche Mode. Jest to też miejsce, gdzie znajdują się fajne knajpy. Warto jest tu przyjść z kocem, zamówić jakieś dobre jedzenie albo kawę i odpocząć. Na stronie parku można sprawdzić kalendarz wydarzeń. Adres: Набережная Адмиралтейского канала, 2.


11. Kolejna ciekawa przestrzeń to loft-projekt “Этажи” (“Etazhi”, dosł. “Piętra”). Jest to miejsce, gdzie odbywają się wystawy oraz warsztaty. Znajdują się tutaj również pracownie artystów, sklepiki i dużo dobrego jedzenia. Jest też i hostel. Na stronie można zobaczyć aktualne wydarzenia, wybrać coś dla siebie i wpaść. Adres: Лиговский пр., 74.

12. Mam nadzieję, że fani rosyjskiego docenią grę językową, jaka zachodni w nazwie tej restauracji – “Мы же на ты”. Bardzo przytulne miejsce, miejscami przypomina bibliotekę. Adres: ул. Марата, 10.

13. No a tym, którzy są spragnieni nocnego życia w Petersburgu, polecam iść na ul. Rubinsztejna. Tu każda knajpa jest dobra, a jaki klimat panuje na ulicy! Warto tego doświadczyć!


SKLEPY:

1. Polecam przytulną księgarnię “Подписные издания”. Można tu przyjść, wziąć książkę i usiąść na kanapie, pijąс kawę albo herbatę (tak, w księgarni jest kawiarenka). Można też, oczywiście, kupić książki. Miejsce niezwykle ciepłe, taka prawdziwa księgarnia, nie żaden “Empik”:) Dodatkowo można tu kupić fajne notesy, piny, kartki. Sprzedawca na Wasze życzenie może zapakować zakupy w szary papier. Adres: Литейный пр., 57.

2. “Магазин Купцов Елисеевых” to właściwie sklep-muzeum. Warto tu przyjść jak już zrobi się trochę ciemniej, bo wtedy panuje bajkowa atmosfera. W sklepie można usiąść na kawę albo kupić coś dobrego słodkiego. Ceny są wysokie, ale czasami można sobie pozwolić na małe co nieco:) Adres: Невский пр., 56.


3. Dziewczynom polecam sklep firmowy “Natura Siberica”. Jest ich kilka zarówno w Petersburgu, jak i Moskwie. Ja odwiedziłam ten na Newskim. Na wejściu poczęstowali nas Iwan Czajem z szyszkami – pycha! Wiem, że produkty NS są dostępne w Polsce, ale ilość asortymentu w Rosji jest o wiele-wiele większa. Adres: Невский пр., 108.

W Petersburgu jest dużo całodobowych sklepów, w których bez problemu można kupić jedzenie albo inne artykuły. Są oczywiście sieci marketów, ale to już każdy znajdzie coś w okolicach swojego miejsca noclegu. Na wszelki wypadek, w Petersburgu alkohol w sklepach sprzedają do 23:00.

W Petersburgu czeka na Was dużo koncertów – w metrze, przy nim, w parkach, na Newskim – zewsząd leci muzyka. 

Wybierając się w podróż zaznaczam na Google Maps miejsca, które planuję zwiedzić, pobieram mapę, żeby działała w trybie off-line. Później odznaczam to, co już zobaczyłam. Polecam tę metodę, gdyż dobrze się sprawdza i pomaga bezproblemowo poruszać się w nowym miejscu. 

W komentarzach do tego postu zapraszam do dzielenia się miejscami, które są warto zobaczyć w Petersburgu!:) 

Następnym razem opowiem o Moskwie.