Recenzja: podręcznik do nauki rosyjskiego “От А до Я” (część 1)

Podręcznik: “Oт A до Я” (cz. 1 A1, cz. 2 A2-B1).
Autor: Anna Wrzesińska.

Cena: 53 – 62zł.

Dawno chciałam napisać o tych podręcznikach, w końcu korzystam z nich w pracy od ponad 3 lat. Nie ukrywam, że te podręczniki stały się dla mnie w pewnym sensie ratunkiem, ponieważ brakowało mi bardzo książek skierowanych do osób dorosłych. Znajdziemy mnóstwo podręczników dla licealistów, gimnazjalistów, filologów czy nawet biznesmenów. A co z dorosłymi osobami, które nie chcą czytać tekścików w stylu “Masza odrabia lekcję z rosyjskiego, obok siedzi kot, Sasza ma urodziny i je tort?”. Uwierzcie, długo szukałam i w końcu znalazłam – “От А до Я”:)

Na chwilę obecną podręcznik ma dwie części: poziom A1 i poziom A2-B1. Na stronie wydawnictwa można kupić podręczniki, cena jednej części to 53 – 62zł. Często są promocje.

Do każdego podręcznika są także materiały dla lektora, które mają wydanie elektroniczne. Koszt materiałów dla lektora to 35 – 39zł. Też dostępne do zakupu na stronie wydawnictwa.

Każdy podręcznik przewiduje 120 godzin nauki. Ma też płytę CD z nagraniami, materiały powtórzeniowe, banki słownictwa.

Podzielę się z Wami wrażeniami od pracy z pierwszą częścią tej serii podręczników (poziom A1), gdyż z nią pracuję najdłużej. 

Bardzo mi się podoba różnorodność ćwiczeń: czasami trzeba coś przetłumaczyć, czasami napisać własny tekst, nieraz trzeba wpisać brakujące słowo w konkretnej formie gramatycznej, uzupełnić luki, ułożyć zdanie, połączyć ze sobą zwroty czy słówka, podzielić słowa na kategorie itd. Czyli są zadania bardziej – powiedzmy – poważne i bardziej zabawowe. Te ostatnie szczególnie lubię, bo fajnie odprężają.

Uwagę też należy zwrócić na teksty i dialogi, które pojawiają się w podręcznikach. Generalnie mamy dwie młode rodziny, dwa małżeństwa (polskie i rosyjskie) i często czytamy ich maile do siebie, w których oni dzielą się swoimi problemami, piszą co się u nich dzieje, mówią o planach na urlop itd. Przez cały czas jakby śledzimy losy tych rodzin, co jest bardzo interesujące:) Świetne jest też to, że te maile rzeczywiście wyglądają w podręczniku jak maile – graficznie to zostało bardzo fajnie zrobiono.

Oczywiście pojawiają się inne teksty z innymi bohaterami. Czasami są to wypowiedzi różnych osób na jakiś temat, ogłoszenia z portali randkowych itd. W dialogach koleżanki rozmawiają o tym, czy nie umówić się na kawę i wybrać się na zakupy, omawiają relacje damsko-męskie.

Każdy rozdział kończy się materiałem powtórzeniowym, gdzie jeszcze raz możemy przećwiczyć te czy inne konstrukcje, słownictwo na dany temat. Plus na końcu każdego rozdziału znajdziemy bank słownictwa.

Jest też w tych podręcznikach tzw. “niezbędnik gramatyczny”. Nazwa mówi sama za siebie. Gramatyka w tych książkach jest dana w takich ilościach, żeby po prostu mieć pojęcie o co chodzi w poszczególnych konstrukcjach. Nie jest to podręcznik, gdzie znajdziemy 50 ćwiczeń na Biernik czy tryb rozkazujący w języku rosyjskim.

Bardzo lubię też materiały dla lektora. Ponieważ są one w formie elektronicznej, mogę drukować je dowolną ilość raz. Lubię wycinać różne karteczki z obrazkami bądź zdaniami (działa relaksacyjnie) i używać podczas zajęć:) Oprócz takich materiałów do wycinania znajdziemy też sporo dodatkowych tekstów i ćwiczeń, które jako varia możemy zaproponować uczniom. I co bardzo doceniam, to testy. Do każdego rozdziału przewidziany jest test. Jest to bardzo wygodna forma, żeby sprawdzić jak uczeń oswoił się z nowym materiałem.

Jak przeczytamy na stronie wydawnictwa, “Podręczniki “От а до я” dedykowane są osobom dorosłym, które znajomość języka rosyjskiego chcą wykorzystywać w sytuacjach kontaktów prywatnych i zawodowych”. Myślę, że te podręczniki nadają się również dla tych, co chcieliby uczyć się samodzielnie. Owszem, nie będą mogli zrobić wszystkiego (zadania na mówienie), ale różnorodność tej książki pozwala uczyć się z niej również samemu.

Jeżeli ktoś nie jest zdecydowany – kupować czy nie, to na stronie wydawnictwa możemy także “przetestować” podręcznik: zobaczyć spis treści, pobrać fragment i audiomateriały, zobaczyć jak wygląda niezbędnik gramatyczny.

Podręczniki mają format A4. Muszę też powiedzieć, że II część ma lepszy papier: nie znam się na nazwach, ale jest to grubszy, matowy papier, co jest wygodniejsze w momencie kiedy piszemy coś w książce. Papier w I części był cieńszy, trochę połyskujący.

Mam jednak kilka uwag:
1) Jakość nagrań. Nie chodzi mi o jakość techniczną, tu jest wszystko dobrze. Chodzi mi o wymowę. Nie zawsze teksty są czytane przez lektorów-native’ów, dlatego nieraz słyszymy bardzo dobry rosyjski, ale z lekkim, uroczym polskim akcentem.

2) Jak w każdym podręczniku, możemy tu spotkać sporadyczne błędy: czasami akcentowe, czasami znaczeniowe. Ale na szczęście to zdarza się rzadko.

Polecam więc te podręczniki osobom dorosłym, które chcą albo odświeżyć albo dopiero rozpocząć swoją przygodę z rosyjskim.

Recenzowane podręczniki kupuję za własne pieniądze, nie uzgadniam treści recenzji ani z autorem książki, ani z wydawnictwem.

Foto № 1: Ewelina Krzempek.