7 rzeczy, które pomogą mieć codzienny kontakt z językiem rosyjskim

Всем привет! Dzisiaj chciałabym polecić 7 rzeczy, które pomogą Wam mieć codzienny kontakt z językiem rosyjskim.

1. ROSYJSKI WSZĘDZIE

Ustaw wszędzie gdzie się da język rosyjski: Facebook, poczta, Instagram, komputer, telefon komórkowy, nawigacja, Kindle itd. itd. Mała, prosta rzecz, ale naprawdę pozwalająca na mimowolne zapamiętywanie poszczególnych wyrazów i zwrotów. Uwierzcie, nasz wzrok przekazuje do mózgu wszystko co widzi, a jak widzi to 100 razy dziennie to nawet utrwala się w pamięci:)

2. ZACZNIJ OBSERWOWAĆ

Jak już masz ustawiony wszędzie rosyjski, to zacznij obserwować rosyjskojęzyczne strony. Uwielbiasz zespół “Leningrad” – zacznij obserwować lidera zespołu na Instagramie. Chcesz wiedzieć co się dzieje w Rosji, zacznij obserwować Twitter РИА Новости. Interesuje Cię temat zdrowego odżywiania, joga itd., to polecam zacząć śledzić profil Salatshop na Facebook’u. Chcesz widzieć na swoim Facebook’u zabawne wpisy po rosyjsku? Myślę, że profil Adme.ru przypadnie Ci do gustu. Wszystko zależy od Twoich zainteresowań, pasji i potrzeb. Wybierz to, co będzie dla Ciebie ciekawe. Nie musisz czytać od deski do deski każdy rosyjskojęzyczny wpis na swoim Instagramie czy Facebook’u. Nawet to, że Twój wzrok od czasu do czasu będzie zatrzymywał się na cyrylicy, jest fajne. 

3. ZACZNIJ PISAĆ

Już mamy ustawiony język rosyjski, obserwujemy rosyjskojęzyczne profile. Teraz czas zacząć udzielać się – zacznij komentować. “Круто!”, “Интересно”, “Спасибо”, “Я ваш фанат” itd. To niby proste zwroty, ale moi drodzy, to prawdziwe zdania i osobne komentarze. Od czegoś trzeba zacząć. Poza tym macie możliwość poznać native’ów i – kto wie – może z kimś uda Wam się nawiązać kontakt. Radziłabym jednak nie wdawać się w hejterskie dyskusje.

4. ZACZNIJ MÓWIĆ

Jeżeli z jakichś przyczyn nie masz na co dzień możliwości praktykować rosyjski (mam na myśli mówienie), to zacznij czytać na głos. Cokolwiek – gazeta, powieść, bajka, posty na Facebook’u, instrukcje itd. Skup się na mówieniu, nie zaś rozumieniu. Na I roku, jak zaczynałam uczyć się polskiego, brałam do domu polskie gazety (głównie Rzeczpospolitą) i czytałam na głos. Wiadomo, że większości nie rozumiałam, ale język polski brzmiał. Odważni mogą sobie utrudnić to zadanie nagrywając siebie na dyktofon. Jest to ciężkie przeżycie – słyszeć albo widzieć siebie na ekranie. Nie poznajemy wtedy swojego głosu (“to nie ja”, “to nie mój głos”). I tu dzieje się ciekawa rzecz. Bardzo dobrze zauważamy błędy innych, na swoje natomiast nie mamy takiej szybkiej reakcji. W momencie jak siebie nagramy to stajemy się dla siebie tym “innym”, którego po raz pierwszy słyszymy i możemy wskazać jego (czyli tym razem – swoje) błędy. Polecam chociażby spróbować, to przede wszystkim ciekawe doświadczenie.

5. PRZYJEMNA GRAMATYKA

Jeżeli nie wyobrażasz sobie dnia bez gramatyką języka rosyjskiego, to polecam stronę LearnRussian. Jest to anglojęzyczna strona. Znajdziemy tu 100 lekcji, przystępne materiały gramatyczne, zabawne dialogi i zadania. Codziennie można wybierać te czy inne zagadnienia gramatyczne i robić przyjemne ćwiczenia. Wystarczy znaleźć 5-10 min. Uwaga: od jakiegoś czasu na stronie nie można zarejestrować się, mimo to strona działa, wszystkie materiały są dostępne.

Nie mogę też nie wspomnieć o bezpłatnej aplikacji “Duolingo“. Możesz wybrać sobie ile czasu  codziennie będziesz poświęcał na rosyjski (aplikacja będzie Ci przypominać, że czas zacząć naukę). W zadaniach trzeba tłumaczyć, nieraz mówić, czasami układać zdania.

 

6. PAMIĘTNIK

Bardzo fajna zabawa – prowadzić pamiętnik w języku rosyjskim:) Możesz robić to na komputerze (przy okazji poćwiczysz pisanie na klawiaturze z cyrylicą) albo w osobnym notesie. W tak prosty sposób możesz ćwiczyć różne czasy i konstrukcje gramatyczne, przy okazji używając słownictwa, którego potrzebujesz na co dzień.

Przykładowe rubryczki pamiętnika:

– Сегодня (дата, день недели)
– Сегодня я (описать то, что делали)
– Мое настроение
– Погода сегодня
– Сегодня я ел/ ела
– Завтра я (описать то, что будете делать завтра)

7. BĄDŹ TŁUMACZEM

Ze zwykłej ciekawości tłumacz świat dookoła siebie. Golisz się? – Dowiedz się jak to będzie po rosyjsku. Pijesz białą kawę? – Dowiedz się jak to będzie po rosyjsku. (Nie, nie “белый кофе”). Oglądasz serial “Suits”? Dowiedz się rosyjskiej nazwy serialu. Pewnie przyda Ci się do tego jakiś słownik. Jeżeli chodzi o aplikację na telefon, to polecam tę aplikację na Androida. Napisał ją mój znajomy Denis Sheremetov na bazie Wielkiego Słownika Polsko-Rosyjskiego (Wiedza Powszechna). Nie najgorzej też działa strona Glosbe.

P.S. Jak widzicie, nie poleciłam w tym poście np. oglądania seriali, słuchania radia czy muzyki, gdyż są to – tak powiem – bierne czynności. Często słyszę, że ktoś niby wszystko rozumie, dużo słucha, ALE – nie robi najważniejszej rzeczy: nie praktykuje. Owszem, bardzo fajnie jak ktoś ogląda filmy czy seriali w oryginale, bez problemów rozumie, co się mówi w radiu – polecam to również swoim uczniom. Lecz bez praktyki, prób i błędów nie może się obejść.